niedziela, 13 listopada 2016

Co robić gdy już nie wiemy co robić???

Mój kochany maluszek jest przebrany, najedzony, przytulony, a nie chce spać i nie wiem, co mam robić:(
Zacznijmy od początku.
W jakim wieku jest dziecko?
Jeśli ma skończone chociażby parę dni to najprawdopodobniej zaczyna interesować się otaczającym go światem. Dochodzą go lub ją różne odgłosy, zapachy, światła. To naturalne. Pojawia się większa aktywność i świadomość. Najrozsądniej byłoby wziąć maluszka na ręce i pochodzić z nim po mieszkaniu, zatrzymując się przy ciekawszych obiektach. Na początku będzie zwracał uwagę przede wszystkim na światło, zarówno słoneczne, jak i sztuczne oświetlenie. Powtarzalność "spacerów" spowoduje, iż po paru tygodniach niemowlak zacznie zatrzymywać wzrok na wybranych przedmiotach przy których zatrzymujemy się na dłużej. Bardzo często rodzice podchodzą do lustra gdyż widok mnie z moim dzieckiem jest niezwykle przyjemny, dodatkowo wpływa korzystnie na zawiązywanie więzi. Nie spodziewajmy się jednak, że noworodek będzie równie zachwycony. Aktywność jego kory mózgowej i pojmowania jest wszakże jeszcze ograniczona. To, co nam sprawia przyjemność dziecku może wydawać się po prostu nudne. Najczęściej po kilkunastu minutach takie zwiedzanie zaczyna dziecku się nudzić i po przytuleniu się do piersi mamy zasypia.
Starszy niemowlak nie da się już tak łatwo zbyć. Potrzebuje zainteresowania na każdym kroku wolnym od spania i jedzenia. Wtedy też proponuję użyć pomocy naukowych:) Mata edukacyjna lub kocyk z zabawkami rozłożonymi na podłodze (bezpiecznie i twardo) powinny zainteresować maluszka. Dodatkową ich korzyścią jest możliwość obracania się na brzuszek i plecy, ćwiczenie mięśni grzbietu, a także masaż brzuszka.  Gdy przenosimy się do innych pomieszczeń w domu znakomitym rozwiązaniem będzie leżaczek, z którego wspaniale można podziwiać otaczający świat. Jeżeli pogoda jest sprzyjająca to warto wybrać się na spacer, przynajmniej raz w ciągu dnia.
Kochani rodzice - jeśli maluch nie chce spać pomimo Waszych wysiłków, nie zmuszajcie go do tego. Pozwólcie mu (nawet w nocy) na godzinę zabawy, która powinna pomóc w zaśnięciu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz