niedziela, 24 kwietnia 2016

Spacery z dzieckiem (noworodkiem, niemowlęciem, dzieckiem starszym)

Pogoda jest wiosenna. Drzewa stają się zielone i pokryte kwieciem. Tulipany, żonkile, narcyzy zachęcają do indywidualnej rozkoszy umysłu. Słońce grzeje plecy albo bezczelnie patrzy nam prosto w oczy. Wiosna w pełnym rozkwicie:)))
Zachęcam Państwa do spacerów, przebywania na świeżym powietrzu lub niezwykłych wycieczek.
Zdrowy, donoszony noworodek, zaraz po wyjściu ze szpitala, kiedy rodzice złapią oddech (!), może wyjść na spacer. Początkowo czas pobytu na dworze powinien być nieco krótszy i trać powiedzmy 15 minut. Jednakże powtarzajmy tę czynność codziennie, wydłużając czas stopniowo. Noworodka ubierzmy cebulkowo - nakładając na niego kilka warstw ubrań, po móc je ewentualnie sprawnie zdjąć (gdy będzie cieplej niż założyliśmy). Czapeczki koniecznie bawełniane, są przyjemne dla skóry i oddychają. Jeśli jest chłodniej polecam dwie czapeczki - wierzchnią zawiązywaną pod bródką. Temperaturę u malucha sprawdzamy przykładając swoją dłoń w okolicach karku lub klatki piersiowej: spocona skóra świadczy o przegrzaniu. Nie sugerujmy się tym, iż dłonie są chłodne, -nie są miarodajne. Przed wyjściem z domu warto posmarować buzię dziecka kremem, który jest delikatny i chroni przed chłodem i słońcem. Polecam kremy, które nie zawierają w swoim składzie wody (zwłaszcza gdy temperatura na dworze jest niższa). Warto zaopatrzyć się w pieluszkę tetrową, którą można przykryć buzię dziecka (wózek) lub moskitierę.
Nie wystawiajmy małych dzieci na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, w przeciągu paru minut mogą doprowadzić do poparzeń!
Starsze dzieci należy zaopatrzyć w krem z filtrem, a w przypadku kąpieli smarować skórę kilkakrotnie. Niezbędny dla starszaków jest również kapelusik i okulary przeciwsłoneczne.
Dbajmy o właściwe nawodnienie malucha; w przypadku karmienia piersią częstsze przystawianie na krótszy czas; w innym razie butelka z wodą:)
Jeżeli dziecko nie jest alergikiem, a wybierają się Państwo w miejsca zalesione, proponuję zabrać ze sobą preparat odstraszający owady (po przeczytaniu ulotki producenta) i krem na ukąszenia.
Życzę miłych i bezpiecznych wojaży:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz