środa, 3 lutego 2016

Badanie ginekologiczne cz.I

Kiedy zaprowadzić córkę do na pierwszą wizytę do ginekologa lub kiedy samej udać się na badanie?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ale są objawy i sytuacje, które pomagają wybrać termin.
Wszelkie niepokojące objawy, jak: 
- ból brzucha (podbrzusza, ból rozlany, ból o nieokreślonym charakterze),
- powiększony brzuch,
- brak miesiączki lub rzadkie menstruacje,
- nadmierne lub częste krwawienie z dróg rodnych,
- nieprawidłowe krwawienia w okresie menopauzy lub pomenopauzalne,
- nieprawidłowy (wczesny, późny) rozwój narządów płciowych i piersi,
- pojawienie się w obrębie narządów płciowych różnorakich zmian o nieustalonym charakterze,
- patologiczna wydzielina z pochwy ,
- bolesność palpacyjna sutka lub wydzielina z piersi, zmiana charakteru wyglądu piersi, wyczucie podczas badania nieokreślonego guzka,
powinny być skonsultowane przez specjalistę. 
Również planowane, rozpoczęcie współżycia seksualnego lub chęć powiększenia rodziny są przesłanką do odbycia wizyty.
Badanie ginekologiczne dziewczynki zawsze odbywa się pod nadzorem matki lub opiekunki prawnej, a w przypadku jej braku w obecności położnej lub pielęgniarki. Lekarz powinien posiadać uprawnienia  i być specjalistą w ginekologii dziecięcej/ dziewczęcej. Wzierniki, które używane są podczas badania są dużo mniejsze od standardowych narzędzi, po to by nie naruszyć ciągłości tkanek. Czasami badanie wykonywane jest przez odbytnicę gdyż w ten sposób można określić położenie macicy i niektóre struktury. Są to badania bezbolesne, czasami obarczone poczuciem dyskomfortu przez osobę badaną. Warto wcześniej objaśnić, dziewczynce, specyfikę badania lub nawet pokazać przed wizytą fotel, wziernik.
Podstawowym badaniem, które, mam nadzieję wejdzie w standard opieki nad dziewczynkami, jest ultrasonografia. Najczęściej wykonywana jest przez powłoki brzuszne po uprzednim przygotowaniu (wypiciu wody); a także u kobiet które rozpoczęły współżycie, ciężarnych we wczesnej ciąży i w niektórych przypadkach - dopochwowo. Usg jest wiarygodną metodą uzyskania obrazu macicy, jajników, jajowodów i nieprawidłowości, jeśli takowe występują.
Podczas badania ginekologicznego pobierana jest cytologia, polegająca na pozyskaniu materiału (komórek) szyjki macicy. Czasami pobiera się wymaz z pochwy, którego wynik pozwala na ustalenie drobnoustrojów, które wywołują stan zapalny. Jeżeli lekarz lub położna chcący pobrać cytologię, stwierdzą, iż pacjentka ma stan zapalny pochwy, cytologia nie będzie pobrana, gdyż służy ona do zbadania komórek w celu rozpoznania nowotworu lub stanu mogącego sugerować jego rozpoznanie, a zakażenia występujące w pochwie mogą zaburzyć (zamazać) obraz cytologii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz